Go to top
E-posta :
Şifre :

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Yüzük ölçümü nasıl öğrenebilirim.

Cevap: Lütfen tıklayınız.

Soru: Üye olmak ücretli midir?

Cevap: Mağazamıza üye olmak ücretsizdir. Sipariş verebilmek , indirim , kampanya ve promosyonlardan haberdar olmak ve sizlere sunmuş olduğumuz avantajlardan faydalanabilmek için hemen üye olabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın. (Üye ol’a link verilecek)

Soru: Üye olmadan alışveriş yapabilir miyim ?

Cevap: İnternet sitemizden alışveriş yapabilmek için sistemimize üye olmanız gerekmektedir. İnternet sitemizden yapacağınız alışverişlerde sizlerin temel bilgileri esas alınacağından dolayı sistem üye olmayanlara alışveriş imkanı sağlanamayacaktır.

Soru: Üye olanlar için telefon bilgisi neden isteniyor?

Cevap: Bazı siparişlerin gerçek sipariş olmadığı, kullanıcının sadece deneme amaçlı sipariş vermesi gibi durumlarla karşılaşmaktayız. Takdir edersiniz ki bu tür işlemler de, siz değerli müşterilerimize verdiğimiz hizmette performans kaybına yol açmaktadır. Siparişin gerçekten talep edilip edilmediğini anlamak amacıyla, telefonla sipariş veren müşterilerimizden onay almak durumundayız. Bu yüzden de üye olduğunuzda telefon bilginizi veriyor olmanız şartını aramaktayız.

Soru: Üye olmak ücretli midir?

Cevap: Mağazamıza üye olmak ücretsizdir.

Soru: Üye olmadan alışveriş yapabilir miyim ?

Cevap: İnternet sitemizden alışveriş yapabilmek için sistemimize üye olmanız gerekmektedir. İnternet sitemizden yapacağınız alışverişlerde sizlerin temel bilgileri esas alınacağından dolayı sistem üye olmayanlara alışveriş imkanı sağlanamayacaktır.

Soru: Üye olanlar için telefon bilgisi neden isteniyor?

Cevap: Bazı siparişlerin gerçek sipariş olmadığı, kullanıcının sadece deneme amaçlı sipariş vermesi gibi durumlarla karşılaşmaktayız. Takdir edersiniz ki bu tür işlemler de, siz değerli müşterilerimize verdiğimiz hizmette performans kaybına yol açmaktadır. Siparişin gerçekten talep edilip edilmediğini anlamak amacıyla, telefonla sipariş veren müşterilerimizden onay almak durumundayız. Bu yüzden de üye olduğunuzda telefon bilginizi veriyor olmanız şartını aramaktayız.

Soru: Alışveriş Sepeti nedir?

Cevap: İnternet sitemize giriş yapıldıktan sonra seçerek almak istediğiniz ürünlerin toplu halde bulunduğu kişiye özel bir alandır. Siparişinizi vermeden önce sepetinizdekilere ekleme, çıkarma yapabilir, adetlerini değiştirebilirsiniz. Sepetiniz sistemden çıkmanız durumunda veya internet tarayıcınızı kapattığınızda dahi saklanır ve bir sonraki girişinizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz

Soru: Aradığım ürüne en kolay nasıl ulaşabilirim?

Cevap: Sitemizin içerisinde mevcut olan site içi arama motorumuzdan, aradığınız ürünün sadece birkaç harfini arama penceresine yazıp 'Ara' tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Böylece aradığınız ürüne hızlı bir şekilde erişmiş olacaksınız ya da sol menü'den ilgilendiğiniz ana kategori ve alt kategoriler vasıtası ile aramış olduğunuz ürünü bulabilirsiniz. Sayfamız tasarım esnasında marka, parça sayısı, özellik, kategori ve tema dikkate alınarak özenle hazırlanmıştır.

Soru: Siparişimi verdim şimdi ne yapmalıyım ?

Cevap: Sayfamızda siparişleriniz Banka Havalesi, kredi kartı ve kapıda ödeme ile alınmaktadır. Banka havalesi ile vermiş olduğunuz siparişlerde , size belirtilen banka hesap numaralarından herhangi birine 3 iş günü içinde ödeme yapmanız gerekmektedir. Ödeme işlemi sırasında açıklama kısmına sipariş verenin adını yazmayı lütfen unutmayınız. Kredi kartı ile vermiş olduğunuz siparişlerde herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. e-mail adresinize siparişinizin durumu ile ilgili bilgiler ulaşacaktır. Ya da müşteri hizmetlerimiz sizi telefon / e-mail yolu ile bilgilendireceklerdir. Kapıda ödeme ile verilen siparişleriniz ürün kapınıza gelince ilgili kargo firmasının yetkilisine ödenecektir.

Soru: Yaptığım alıverişlerde teslimat şekilleri nasıldır?

Cevap: Siparişini verdiğiniz ve ödemesini yaptığınız ürünler en geç 3 iş günü içinde kargoya teslim edilecektir. Şu an için tek teslimat şeklimiz kargo iledir. Özel durumlarda müşteri hizmetlerimizi arayarak siparişlerinizi ofisimizden alabilirsiniz.

Soru: Alışveriş yapmak için kredi kartı bilgilerimi girmek zorunda mıyım ?

Cevap: Sayfamızdan Banka havalesi, kredi kartı veya kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz. İnternet sitemizde yapacağınız her alışveriş %100 güvenlidir. Sistemimiz dünyaca ünlü güvenlik kuruluşu olan Comodo Secure tarafından korunmaktadır 128 bit’lik SSL (Secure Socket Layer) güvenliği içerisinde kredi kartı numaranızı sizin dışınızda kimse görüntüleyemez, ulaşamaz. Kredi kartı numaranızı girdiğiniz anda numaranıza ait bilgiler şifrelenerek bankaya gönderilir. Firmamız dahil olmak üzere üçüncü şahıslar tarafından bilgilerinizin görüntülenmesi veya ulaşılması mümkün değildir. Kart bilgileriniz sadece siz ve banka arasındadır. Daha detaylı bilgi için tıklayın (Güvenlik’e Gidecek)

Soru: Gümüş nedir ve özellikleri nelerdir?

Cevap: Kimyasal simgesi Ag’dir. Parlak, paslanmaz, değerli ve beyaz bir madendir. Bütün metaller içinde en beyaz olanıdır. Tam parlatıldığında kusursuz bir yansıtıcı yüzey elde edilir, bu yüzden optik ayna yapımında kullanılır. Gümüş iletkendir, elektriği en hızlı ve iyi ileten madenlerdendir. İnsan vücudunda bulunan negatif enerji gümüşün varlığıyla çabucak dağılır. Isıyı da çabucak iletir bu yüzden gümüş bulunan tekstil ürünlerinde sıcaklık daha hızlı bir şekilde baştan başa dağılır. Anti-bakteriyeldir, mikrop barındırmaz onları yok eder. Yumuşak bir madendir o yüzden işlenmesi kolaydır.

Soru: “925 ayar” ne demektir ve nasıl belirlenir?

Cevap: 925 aslında bakır-gümüş alaşımı içersinde bulunan saf gümüş miktarıdır[yüzdesidir]. Saf gümüş 1000 ayardır. Gümüş madeninin yumuşak olması sebebiyle işlenilmesinde ve kullanılmasında bazı zorluklar oluşur. Bu sebeple işlenilecek gümüşe bir miktar bakır ilave edilerek sertleşmesi sağlanır. Böylece gümüş hem işlenirken hem de kullanılırken daha sağlıklı ve uzun ömürlü olur.

Soru: Gümüş neden kararır?

Cevap: Gümüşün kimyasal olarak bağdaşamadığı tek madde vardır o da kükürttür. Kükürt ise havada bol miktarda bulunur. Araba egzozlarından ve bacalardan çıkan gazlar buna sebep olur. Ayrıca insan teri de gümüşü karartabilir. Bu durum bir metalin gümüş olmadığını göstermez; aksine hava ve ter ile temasında kararmazsa gümüş olmasından şüphe duyulmalıdır.

Soru: Gümüş takı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Cevap: Bu konudaki en önemli husus 925 ayar damgasının var olmasıdır. Bunun için istisnai durumlar olabilir fakat yüksek oranda 925 damgası vardır. Diğer bir husus da ürünü yapan firmanın yazılı olduğu bir damgadır ki burada marka veya firma ismi yazar. Ayrıca ürün üzerinde kullanılan taşlar, kaplamalar ve işçilik kalitesi çok önemlidir. Bir gümüş takıyı uzun süre sorunsuzca kullanmak bu faktörlerin en iyi şekilde sağlanmasına bağlıdır.

Soru: Gümüşün gerçek olduğu nasıl anlaşılır?

Cevap: Gümüşün gerçek olup olmadığını anlamak için uzman olmak gereklidir. Rengine bakılarak buna karar vermek çok zordur. 925 ayar damgası bir takının yüksek bir ihtimalle gümüş olduğunu gösterir. Gümüş hava ve ter ile tepkimeye girerek oksitlenir [kararır]. Bu da gümüşün diğer madenlerden ayıran bir özelliktir. Ayrıca gümüş çok basit tekniklerle eski rengine dönebilirken diğer madenler için bu çok zordur.

Soru: Alman gümüşü nedir?

Cevap: Alman Gümüşünün yaygın olarak bilinenin aksine gümüş ile hiçbir alakası yoktur. Sac ve bakır gibi madenlerden yapılarak üzerine gümüş ve/veya nikel kaplanır. Gümüşün aksine mıknatısı çeker. Gerçek gümüş ile ayırt etmek bir uzmanlık işidir. Renginden ayırt etmek oldukça zordur. Ayrıca gerçek gümüşten yaklaşık olarak on beş kat daha ucuzdur.

Soru: Gümüş bir takının hangi özellikleri fiyatını etkiler?

Cevap: 925 ayar gümüşün maden değeri hiçbir ürün için değişmez. Ancak işçilik, üzerinde kullanılan taşlar ve kaplamasının kalitesi takıların fiyatını belirler. Ayrıca gümüşün ağırlığı da fiyatta çok önemli bir etkendir.

Soru: Gümüş nasıl muhafaza edilmelidir?

Cevap: Gümüş kullanılmadığı zamanlarda hava ve ışık ile teması olmayan yerlerde saklanması uygundur. Bu sayede ilk günkü görüntüsünü kaybetmeden uzun süre kullanılabilir.

Soru: Oksitlenen gümüşler nasıl temizlenir ve parlatılır?

Cevap: Gümüş temizlemek için en pratik yöntem bir gümüş parlatma bezine [pamuklu bez de bu ihtiyacı karşılar] gümüş parlatma kremi ilave edip, yumuşak bir şekilde gümüş objeyi ovalamaktır. Böylelikle gümüş eski rengine kavuşur. Yalnız bu işlem ince işçilikli ürünlerde pek sonuç vermeyebilir. Bunun için de profesyonellerden yardım almak gerekir.

Soru: Gümüş parlatma bezi ve kremini nerede bulabilirim?

Cevap: Bu malzemeler bazı büyük marketlerde ya da kuyum malzemesi satan mağazalarda bulunur. Konu hakkında ekibimizden yardım isteyebilirsiniz.

Soru: Gümüşün insan sağlığına olan faydaları nelerdir?

Cevap: Gümüş en iyi iletken metallerden biridir, elektriği çok iyi iletir. Vücuda temas eden gümüş takılar bünyede birikmiş olan negatif iyonları alarak bünyeyi rahatlatır. Ayrıca gümüşün "Oligo Aktivite" denen özelliği insan üzerindeki zararlı olabilecek miktarlardaki radyasyonun yok edilmesini sağlar. Kısacası gümüş takı kullanmak stresten uzaklaşmanın yöntemlerinden biridir. Gümüş objeler bakterileri temizler, mikropları öldürür. Onun bu özelliği çok eskiden beri bilindiği için zehirlenme korkusu olanlar suları gümüş kaplardan içmişlerdir. Gümüş kapta bekletilen su, mikrop ve zehirden arınır ve güvenle içilebilir. O yüzden bebeklere gümüş bardaklarda su verilmesi tavsiye edilir. Günümüzde su filtrelerinde gümüş folyolar kullanılır. Gümüş tabak, kaşık, çatal kullanmak da mikropları yok etmede etkilidir. Örneğin Grekler yemek ve su kaplarını bakterilerden temizlemek için gümüşü kullanmışlardır. Hiç bir mikrobun gümüşe altı dakikadan fazla dayanamayacağı bilim adamları tarafından tespit edilmiştir: Dr. Mark Hovel “British Medical Journal” da gümüşün virüslerin kontrolünde özellikle etkili olduğunu rapor etmiştir. Ameliyat aletlerinin de gümüşten yapıldığı bilinmektedir.

Soru: Gümüş alerji yapar mı?

Cevap: Gümüş anti-bakteriyel bir metaldir. Alerji yapmaz, aksine temas ettiği yerdeki mikropları yok eder. Fakat bazı durumlarda gümüş içersine katılan kimyasal maddeler alerjiye sebep olur. Tekbir Gümüş ürünlerinde bu tür kimyasallar kullanılmaz.

Soru: Rodyum kaplama nedir?

Cevap: Rodyum gümüş üzerine yapılan bir çeşit kaplamadır. Gümüşe beyaz altın görüntüsü verir. Rengini biraz koyulaştırır. Rodyum kaplama yapılan ürünler parlaklığını uzun süre muhafaza eder, oksitlenmesi gecikir.